La mulţi ani, mămico!
8 Martie!
Eşti frumoasă ca o floare, de ziua ta!
Doresc ca stelele să te vegheze, cu lumina eternă, lumina dragostei ce ţi-o port, din inima mea.
E primavară şi natura te îmbie cu feeria de parfum şi culoare. Florile, în pâlcuri vesele, păsările cu zborul şi cântecul lor lin, gâzele multicolore, îi cântă frumuseţea.
-Bine ai venit!
Râsetele zglobii ale copiilor răsună.
Razele calde ale soarelui pătrund uşor prin desişul frunzelor copacilor înalţi şi mângâie gingaşul clopoţel.

 

-Cling! Cling! Cling! In adierea vântului, aruncându-şi ochişorii în toate zările şi murmurând tuturor:
– A venit din nou pe tărâmul nostru, prinţesa frumuseţii- Primăvara!

Un freamăt îşi face simţită prezenţa. Este ecoul clinchetului- veste dată de gingaşul ghiocel.
Micşunelele alb-albastre şi-au pregătit rochiţele proaspete, firul ierbii se unduie nerăbdător în blânda şi calda adiere a vântului.
Cu roua dimineţii la urechi, rândunelele, în rochiţe elegante, plutesc în dans voios, răspândind invitaţii la balul dat de pădure, în cinstea venirii prinţesei.
Toată suflarea primeşte simbolul magic.
La începutul primăverii, pacea şi dragostea – alb şi roşu – se înlănţuie în simbolul Mărţişor, pe care oamenii sunt dornici să îl dăruiască. Toti se bucură de el.
-Tu cum te îmbraci la bal?

Balul primaverii & 8 Martie

Comments

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Copy Protected by Tech Tips's CopyProtect Wordpress Blogs.