Saptamana trecuta povesteam incantata despre jocul artistilor de la Teatrul Masca, despre creativitatea si pasiunea lor.

Astazi te invit sa imi povestesti in cateva vorbe in cadrul unui comentariu despre prima experienta pe care ai avut-o legata de lumea teatrului.
Ai fost eroul principal in piesa pusa in scena la gradinita? Ai mers cu bunicii intr-o duminica dimineata devreme sa urmaresti jocul adevaratilor actori?

Pe 17 Martie te trimit la piesa Comedia Erorilor, la ora 19, alaturi de cine vrei tu.
Mai exact spus, am doua invitatii duble la piesa lui Shakespeare in interpretarea talentatilor actori ai Teatrului Masca.

Asadar, cine le vrea?
Liber la comentarii pana pe 15 Martie, pe 16, cu noaptea in cap ai mail de la mine, dupa tragerea la sorti, astfel incat sa stii ce program iti faci.

Update
Invitatiile duble la teatru merg la Sorina si la Dana.
Vizionare placuta.

Multumesc tuturor pentru comentarii, concursuri cu bilete la teatru vor mai urma.

Invitatie la teatru.

Comments

Tagged on:         

11 thoughts on “Invitatie la teatru.

  • 08/03/2012 at 4:01 AM
    Permalink

    Nu mai tin minte cind am fost prima oara la teatru insa stiu ca a fost o experienta stranie dar minunata sa vezi actorii in carne si oase, simtind ca ii poti atinge mai ales daca ai locuri in primul rind. Ca un cinefil ce sunt, pentru mine actorii erau ceva de departe, niste umbre de lumina colorata care se miscau de colo-colo pe pinza imensa. Teatrul iti ofera o alta dimensiune a perceptiei actului artistic.

    Reply
  • 08/03/2012 at 6:33 AM
    Permalink

    Imi aduc aminte cu drag de ziua in care am fost pentru prima data la teatru. Eram in clasa a V a si impreuna cu clasa, am fost sa vedem piesa de teatru intitulata
    “nota zero la purtare”. Am fost foarte incantat si mi-au ramas vii in memorie acele clipe. 🙂
    Din pacate, oricat de mult as vrea sa ajung la teatru, din Fagaras e cale lunga.
    Succes!

    Reply
  • 08/03/2012 at 10:40 AM
    Permalink

    Prima oara am fost la teatru in cls XI la Bulandra cu clasa si cu diriga si m-a fascinat enorm si de atunci m-am indragostit de teatru. Actrita mea favorita este Olga Tudorache.

    Reply
  • 08/03/2012 at 11:35 AM
    Permalink

    Este superba piesa! Va recomand sa mergeti sa o vedeti ca merita! 🙂

    Reply
  • 08/03/2012 at 12:28 PM
    Permalink

    Imi place foarte mult teatrul dar din pacate programul zilnic nu prea imi permite sa ajung atat de des precum mi-as dori.Prima data cand am fost la teatru eram prin clasa a II-a,am mers cu colegii de clasa si cu ,,tovarasa’cum ii spuneam atunci invatatoarei.N-am inteles mare lucru, ni se parea ca serbarea de la scoala.Acum iubesc teatrul si tot ce inseamna arta.Actrita mea preferata este Tamara Buciuceanu pentru ca de fiecare data mi-a schimbat starea de spirit.

    Reply
  • 08/03/2012 at 4:02 PM
    Permalink

    Prea puține îmi amintesc despre prima piesă de teatru la care am fost, sau chiar prima piesă de teatru la care am participat efectiv. Cred, totuși că încă din clasa I am fost la teatru. Tot ce îmi amintesc este bucuria pe care o simțeam când ne anunța cineva (în clasele primare) că mai se joacă o piesă de teatru în cine știe ce locație obscură. Într-adevăr în zona în care locuiesc de prea multă vreme nu a existat o activitate de acest sens.
    În ultima vreme, totuși, crescând mai mare, m-am putut deplasa și în alte localități pentru a merge la teatru. Ultima dată, spre exemplu, am fost la “Take, Yanke și Cadâr” (piesă pe care am vazut-o doar la televizor când eram mai mic, o ediție veche, de prin 70′ sau 80′, nu mai știu sigur), piesă jucată de Teatrul Nottara.

    În zilele noastre, din păcate, mai important este televizorul și ‘mess-ul’, ‘feisbuc’ și alte elemente nocive. Prea puține persoane sunt interesate de o piesă adevărată de teatru …

    Reply
    • 08/03/2012 at 5:34 PM
      Permalink

      Dar din ce oras esti?

      Reply
  • 08/03/2012 at 6:49 PM
    Permalink

    Cand eram in clasa intai, invatatoarea noastra a pus in scena o mini piesa, cu vietatile padurii. Am fost in echipa de fluturasi, am avut un balon rosu in mana stanga si altul in mana dreapta, o esarfa ciclam siiiiiii…o fustita din tul ciclam, nebunie curata. Am dansat pe o muzica linistita, cu sunete din padure, stii, chestia clasica, cu -dam din manute si acum ne lasam in jos si cand ne ridicam facem asa…-. Ah, si mi-a zis Doamna Invatatoare ca sunt egoista, ca a vrut o colega sa facem schimb de baloane si i-am zis ca nu, hahahahaha!

    Reply
  • 10/03/2012 at 2:29 PM
    Permalink

    …si inainte de -si-, nu se pune virgula, acum am vazut ! Scuzati !

    Reply
  • 14/03/2012 at 6:57 PM
    Permalink

    Din pacate am descoperit teatrul destul de tarziu, in primul an de facultate – in cadrul unui festival studentesc – dar de atunci merg ori de cate ori am ocazia. Imi place atunci cand actorii reusesc sa iti transmita trairile lor si sa creeze o legatura cu spectatorii.

    Reply
  • 14/03/2012 at 10:12 PM
    Permalink

    Cu totii am fost in scoala generala la teatru. 🙂 Scoala in care am invatat ne ducea o duminica pe luna, la unul din teatrele din Bucuresti. Prima experienta a fost la un teatru de papusi, iar cu cat cresteam “in clase”, cu atat se schimba si stilul. Am trecut de la teatru pentru copii, la comedie, drama, istorie. De-atunci mi-a ramas la suflet. Atat de mult, incat am avut o tentativa pe la inceputul liceului sa dau coregrafia, pe teatru. Ador duminicile in care merg la teatru. Iti scoti cea mai frumoasa haina din dulap, cei mai eleganti pantofi, iti aranjezi parul, pleci cu nerabdare de-acasa si simti golul acela in stomac pana la inceperea piesei.
    Ma simt bine in fata oamenilor acelora ce simt si transmit emotia de fiecare data pentru noi, iubitorii de teatru. 🙂

    Reply