Placerea ia diferite forme, arome, imbraca dupa-amieze racoroase sau nopti fierbinti si e adunata de fiecare om in buchetul numit dorinta, viata, maine.

Povestea de azi e una aparuta in joaca, cu desene, sentimente si curiozitate.

Asadar, ce simti cand savurezi un ceai bun?

Teekanne, marca inregistrata inca din 1888 si totodata una din cele mai apreciate din lume, inseamna pentru mine calitate.
Pe pagina oficiala de Facebook ramai conectat noutatilor.
Ca e vorba de ceaiurile de plante medicinale sau de fructe, de iarna sau de cele negre, mi-au adus placere sau alinare, dupa caz.
Deoarece consider Teekanne un ceai bun, am pentru tine o cutie cu ceai sweet cherry si un ceai verde. Fiecare merge la un alt cititor in urma unei trageri la sorti care va avea loc pe 21 Martie.

Castigatorii sunt: Catalina Sora si Maria.
Felicitari. Vor urma si alte concursuri.

#concurs Poveste cu ceai

Comments

Tagged on:         

17 thoughts on “#concurs Poveste cu ceai

  • 14/03/2012 at 7:06 PM
    Permalink

    Ceaiul face parte din dieta mea zilnica. Sunt fan ceai verde si nu trece o zi fara o cana din aceasta licoare. Cand savurez un ceai, de regula un ceai bun, ma relaxez si ma linistesc pret de cateva minute. Ceaiul necesita un mic ritual, care incepe cu pusul apei la incalzit/fiert dupa caz, continua cu cele 3-5 minute cat astepti ca ceaiul sa se fac si se termina cu ultima picatura din cana:).

    Sunt singurele momente de relaxare de peste zi!

    Reply
    • 14/03/2012 at 7:24 PM
      Permalink

      Ceaiul verde are mai multe intrebuintari; da energie, ajuta in diete.

      Da, ai dreptate, ceaiul necesita un anumit ritual, iar secretul la prepararea celui verde este sa nu lasi pliculetul prea mult in apa dupa fierbere, deoarece ceaiul devine amar. Cel putin asta am constatat eu.

      Reply
  • 14/03/2012 at 7:29 PM
    Permalink

    Monica, de ce ma supraapreciezi? 😀
    Sunt un om simplu, adresez intrebari simple; oricat de frumos ar fi ce ai scris 🙂 nu e in pliculetul asta 🙂

    Reply
  • 14/03/2012 at 8:16 PM
    Permalink

    Avand in vedere ca nu beau ceai foarte des, cand zic -ceai-, zic -relaxare-. Stau pe fotoliu, ma uit la Colombo sau Dr House si sorb ceiutul dulce, fierbinte si mentolat. E ca un mic ritual, ma uit la un serial care imi place mult, beau si ceai.

    Reply
    • 15/03/2012 at 1:29 AM
      Permalink

      Dr. House ce fel de ceai recomanda? 😛

      Reply
      • 15/03/2012 at 10:34 AM
        Permalink

        Cand beau, beau de tei, menta,fructe de padure sau piersica, ce gasesc in dulap.

        Reply
  • 15/03/2012 at 1:18 AM
    Permalink

    Un ceai deosebit, e adevarat. Si eu sunt coplesit de aroma lui. Acum as fi vrut un ceai de anghinare…dar nu exista. Am probleme cu colecistul. Haha

    Reply
    • 15/03/2012 at 1:28 AM
      Permalink

      Insanatosire grabnica 😛

      Reply
  • 15/03/2012 at 1:45 AM
    Permalink

    Nu sunt un bautor de ceai. Beau doar cind am pofta si cind sunt racit. Nu cred ca e cazul sa spun ce simt cind sunt racit. Dar atunci cind am pofta, cel mai bine il savurez pe vreme rece. Fierbinteala lui ma revigoreaza si aroma imi alinta simturile. Ceaiul din fructe de padure imi place cel mai mult.

    Gustul care mi-l aduc aminte din copilarie e al ceaiului de patlagina. Mi-l facea mama cind ma durea in git sau tuseam, nu mai tin minte. Tin minte doar ca aproape imi doream sa ma doara in git ca sa pot bea ceai de patlagina, atit de mult imi placea 😀

    Reply
  • 15/03/2012 at 10:57 AM
    Permalink

    Beau ceai daca in ceasca predomina romul. Un rom bun ( Havana Club, Jamaica sau Russeika,alb sau rosu) da un plus de savoare ceaiului. Cel mai bun si sanatos ceai este insa cel fara Upgrade cu rom si imi aduc aminte cu mare placere, de ceaiul de soc. Bun in afectiuni pulmonare,bonsite etc.

    Reply
  • 15/03/2012 at 7:19 PM
    Permalink

    Ceaiul…..placerea zeilor…..savoarea oamenilor,gustul divin al sanatatii.Caldura,miresme, aburi…bucurie….liniste,…amintiri.Ce placere poti gasi intr-o ceasca de ceai parfumat! Viorile anotimpurilor, ,florilor,fructelor si de ce nu ,dragoste! Ritualul ceaiului….arta,mestesug! Intalniri savuroase la five o`clock!

    Reply
  • 18/03/2012 at 5:55 PM
    Permalink

    Ceaiul. Da, ceaiul a devenit un ritual strict la mine la birou.
    In fiecare zi, alta aroma!
    Ador ceaiul de bujorei de munte. 🙂

    Reply
  • 21/03/2012 at 6:50 PM
    Permalink

    Ceaiul este pentru mine o necesitate deoarece am unele probleme de sanatate si trebuie sa beau zilnic peste 2 litri de ceai.un ritual de care nu pot si nici nu vreau sa ma lipsesc.am incercat si incerc saptamanal multe feluri de ceaiuri.le consum neindulcite si le savurez cu placere

    Reply
  • 22/03/2012 at 3:45 PM
    Permalink

    multumesc frumos pentru premiu.abia astept sa savurez un ceai bun.

    Reply
  • 22/03/2012 at 3:46 PM
    Permalink

    nu am baut decat vreo 5 cani de azi dimineata pana acum.dar nu m-as satura niciodata.de curand am baut si ceai alb si mi s-a parut destul de interesant la gust

    Reply
  • Pingback:pinKLove.ro » Blog Archive